Nepabeigtā dienasgrāmata


7. Maijs 2017

(bez virsraksta) @ 11:31

es gribētu nokritizēt Delfos publicēto Ostupa recenziju par Annu Auziņu. Nu, vēl īsāk nevarēja? Ja raksta Delfiem, tad pietiek ar 3800 zīmēm? No kurām daļu aizņem citāti un pilnīgi nevajadzīgie lappušu numuri atsaucēs pie citētajiem vārdiem (es šito tiešām nesaprotu - tas piešķir kaut kādu "akadēmiskumu"? vai tas kaut kādi apliecina, ka citāts nav izdomāts, bet tiešām norakstīts no grāmatas? vai lasītājs metīsies pārbaudīt, vai tiešām tāds vārds tajā lappusē ir vai nav minēts?) Tas tikai saraibina un padara nelasāmu jau tā fragmentēto rakstiņu.

Un kas šitais ir:

"Lai gan grāmata ietver dažādi risinātas pārdomas par kādu augstāku spēku, ko mēs, šķiet, visnotaļ droši varam identificēt kā Dievu kristīgā izpratnē, un, lai gan mirušā tēva tēls tiešāk vai netiešāk parādās vairākos gaumīgi plānā krājuma dzejoļos, Auziņas spilgtais talants un gadu gaitā izkoptā "gaišo skumju" intonācija notur vajadzīgo līdzsvaru starp nopietnu saturu un pieejamu, mākslinieciski interesantu formu."

Kas tā par tādu tēzi, ka labai dzejoļu grāmatai jābūt "interesantai" un "vieglai"? Ka ir jābūt "vajadzīgajam līdzsvaram", nedod dievs, vēl kaut kādas skumjas, sēras un "nopietns saturs", kā viņš tur vēl min - metafizika! Fui, tikai ne metafizika! Es pat nedomāju, ka Ostups tā uzskata, vienkārši uzrakstījās kaut kāds "vispārpieņemtais kritērijs". Vai viņš baidījās piedēvēt Annas grāmatai kaut ko tādu, kas atbiedētu trauslo uz izlutināto mūsdienu lasītāju?

un vēl viens smieklīgāks sīkums, kam piekasīšos - "...darīt to caur vienkāršām lietām: caur "susļikziediem" (8. lpp.) un bērna "kečupainu muti" (22. lpp.), caur "plastmasas lācīti" (59. lpp.) un "trūdainu zemi" (62. lpp.)." Labi, "plastmasas lācītis" varbūt arī ir vienkārša lieta, bet "susļikziedi"? Susļikziedi ir vienkāršā lieta? Tie mētājās Ostupam visapkārt un jau besī ar savu ikdienišķumu?
 

Comments

 
[User Picture Icon]
From:[info]usne
Date: 7. Maijs 2017 - 11:53
(Link)
Jebkuri ziedi ir kaut kas diezgan vienkārš, tos ir grūti samudrīt.
[User Picture Icon]
From:[info]dienasgramata
Date: 7. Maijs 2017 - 11:57
(Link)
bet nav taču tādu susļikziedu, vai es kaut ko nezinu?
[User Picture Icon]
From:[info]usne
Date: 7. Maijs 2017 - 12:32
(Link)
Es nezinu, fantāzija liek domāt ka tas ir kas no zilo puķīšu kategorijas, tātad nekas sarežģīts. Bet jo vairāk par to domā un jau nāk prātā parakāties tiklā, skaidrs, ka samudrijums ir klāt, pirmā uzmetienā nemanāmais.
From:[info]fedrs
Date: 7. Maijs 2017 - 12:27
(Link)
Sākumā jutos ieintriģēts, ka recenzēta tikusi Anna Auziņa, tak pēcāk izrādījās, ak, kāda vilšanās, ka atkal tikai grāmata.
[User Picture Icon]
From:[info]iive
Date: 7. Maijs 2017 - 12:35
(Link)
Man gan patīk, ka lappuses norādītas. Tiesa, es nemetīšos pārbaudīt, bet man patīk zināt, ka varētu.
Piesardzību pret metafiziku un priekšstatu, ka lasītāju tā varētu biedēt, es, šķiet, saprotu labāk nekā citu literatūras kritiķu nepatiku pret "metaforu mežģīnēm".
[User Picture Icon]
From:[info]de_profundis
Date: 7. Maijs 2017 - 14:11
(Link)
Xactly. Ostups ir reāls sausiņš un navigē esošajos naratīvos un klišejās, tos neapšaubot
[User Picture Icon]
From:[info]de_profundis
Date: 7. Maijs 2017 - 14:13
(Link)
Un diemžēl šis tikai ne metafizika joprojām ir mega dominējošs visu citādi gudru cilvēku prātos. Manuprāt šī iemesla dēļ ir nepietiekami novērtēts tāds dzejnieks kā Andris Zeibots, kura 201(?) gadā iznākusī grāmata ar daudziem ļoti labiem dzejoļiem palika vispār bez ievērības un varbūt tika publicēta tikai kāda 1 recenzija kur tika ierēkts par viņa metafiziku.
[User Picture Icon]
From:[info]svens
Date: 7. Maijs 2017 - 15:33
(Link)
Taisnības labad jāpiebilst, ka šīm Delfu recenzijām tiešām ir 4000 zīmju ierobežojums. Bet tas nemaina lietas būtību – ja vietas ir tik, cik ir, jāraksta daudz īsāk un precīzāk, nekā tas iespējams garos tekstos.
[User Picture Icon]
From:[info]anonymous
Date: 7. Maijs 2017 - 15:37
(Link)
Lai nu paliek metafizika, sēras un nopietnība, bet kopš kura laika pārī ir "pieejamība" un "mākslinieciski interesanta forma"?
[User Picture Icon]
From:[info]raidijums
Date: 7. Maijs 2017 - 17:38
(Link)
Izskatās, ka interesanti un viegli patīk ne tikai Ostupam, bet 95% Latvijas "inteliģences"
[User Picture Icon]
From:[info]annuska
Date: 7. Maijs 2017 - 18:34
(Link)
viņš vismaz ir uzrakstījis recenziju un nopublicējis Punktumā cita autora recenziju

Nepabeigtā dienasgrāmata