Nepabeigtā dienasgrāmata


26. Oktobris 2013

(bez virsraksta) @ 11:42

Šorīt pamodos un atvērtām acīm domāju, cik jocīgi mēs latviešu valodā lietojam vārdus, kurus citās valodās lieto pavisam savādāk. Mūsu "nacionāls" nepavisam nav tulkojams kā "national". Angļu "people", pārtulkots kā mūsu "tauta", ir pilnīgs pārpratums. Mēs "tautu" lietojam kā "ethnicity". Mūsu izpratnē nācija ir lieltauta, kurai ir paveicies un kurai ir sava valsts, bet tauta ir nevis valsts cilvēki (pretstatā valstij, valdībai, elitei utml), bet tie asinsradinieki, kuri runā vienā, sev vien saprotamā valodā. Un valsts valoda mums tad nu ir tās tautas valoda, kurai ir paveicies kļūt par nāciju un panākt savai valodai īpašu, aizsargājamu statusu. Vārdu savienojumu "Latvian people" mēs ar gariem zobiem pārtulkojam kā "Latvijas tauta" un ar aizdomām raugāmies uz šo kalambūru, jo mums šķiet, ka tautas ir latviešu un krievu, bet Latvijas tauta ir tāds jocīgs un mākslīgs latviešu un krievu maisījums. Vārdu savienojumu "latviešu tauta" mēs esam padarījuši par netulkojamu, jo tas, ka ar "Latvian" angliski saprot vienkārši valodu, mūs neapmierina. Bet terminu "national language" savukārt nesaprotam mēs, tā mums šķiet tautoloģija, jo ar nacionālu saprotam jebko kādai nacionalitātei piederošu, tai skaitā valodu. Tāpēc arī nacionālais muzejs mums šķiet ir kaut kas etnisks, nevis valsts īpašumā esoša iestāde. Bet citur taču nācija ir vienā valstī kopā dzīvojoši cilvēki. Bet tauta ir cilvēku kopums, kas sastāv no ļoti daudz kā, patiesību sakot, visa. Bet valsts valoda ir jebkura valoda, kuru saprot un kuru runā pietiekami daudz cilvēku vienā valstī, lai to varētu droši izmantot oficiālām vajadzībām. Kāpēc mēs iedomājāmies, ka valsts valodas statuss jāizmanto aizsargājamas valodas statusa nodrošināšanai?
 

Comments

 
From:[info]krysta
Date: 26. Oktobris 2013 - 12:31
(Link)
(c)Bet valsts valoda ir jebkura valoda, kuru saprot un kuru runā pietiekami daudz cilvēku vienā valstī, lai to varētu droši izmantot oficiālām vajadzībām.

Valsts valoda tāpēc arī ir `valsts`, ka nav "jebkura".

Posta sausais atlikums - kaunināt latviešus, ka tie nav amerikāņi, ne vēsturiski, ne lingvistiski?

[User Picture Icon]
From:[info]ob
Date: 26. Oktobris 2013 - 12:58
(Link)
Anxiety girl
From:[info]po
Date: 26. Oktobris 2013 - 12:32
(Link)
Latvijas krievi arī grib paši savu valsti.
[User Picture Icon]
From:[info]iokaste
Date: 26. Oktobris 2013 - 12:36
(Link)
kas tie "mēs" ir?
[User Picture Icon]
From:[info]dienasgramata
Date: 26. Oktobris 2013 - 13:01
(Link)
"mēs latviešu valodā"
[User Picture Icon]
From:[info]lennay
Date: 26. Oktobris 2013 - 12:40
(Link)
Bet ko var gribēt, ja etnoss un valoda pastāv krietni ilgāk nekā valsts. Skaidrs, ka identificēties ar valsti tik ātri nevar iemācīties.
[User Picture Icon]
From:[info]penny_lane
Date: 26. Oktobris 2013 - 15:05
(Link)
man patīk shis ieraksts.

Nepabeigtā dienasgrāmata