Nepabeigtā dienasgrāmata


10. Jūnijs 2010

(bez virsraksta) @ 00:02

Un ja nu visas mūsu dzīves un eksistences jēga ir miegs? Var taču tā gadīties, ka mēs esam nepareizi sapratuši un patiesībā nevis nomods ir jēgpilns un ar jēgu piepildāms, bet gan diennakts tumšā puse ir tā, kuras dēļ mēs esam radīti? Tā puse, kurā mēs guļam un aizmiegam. Ikviens dzīvs organisms taču ir interpretējams kā sarežģīta, iekšēji saistīta sitēma, kurā katrs process ir sekas kādam citam un iemesls nākamajam. Vai - mehānisms, kurā katra detaļa novietota precīzi savā vietā, lai iekustinātu sev blakus stāvošo. Un tas viss, ko mēs darām nomoda laikā - ēdam, strādājam, domājam, kustamies, kaut ko plānojam un realizējam - tas viss ir pakārtots vienam vienīgam augstākam mērķim. Miegam. Mums ir nepieciešams ēst tik daudz, lai būtu nodrošināta vielmaiņa miega laikā, mums ir jāstrādā tik daudz, lai varētu nopirkt ēdienu tikko nosauktajai vajadzībai un gultu veselīgam miegam. Mums ir jādomā, jālasa grāmatas, jāredz dažādi priekšmeti un filmas tikai tāpēc, lai tēli un emocijas nodrošinātu izejmateriālu sapņiem miega laikā. Galu galā, visas reliģijas, psihoanalīzes un ētiskās mācības mums ir vajadzīgas tikai tādēļ, lai sirdsapziņa būtu mierīga un netraucētu vakarā aizmigt. Viss, ko mēs darām, ir savstarpēji saistīts un hierarhiski pakārtots cēloņu un seku attiecībās. Ikvienu mūsu eksistences elementu iespējams uztvert kā sekas iepriekš izdarītām darbībām un kā iemeslu nākamajām. Un tikai miegs ir šīs hierarhijas virsotnē, jo tam nav jēgas. Tam nav seku. Tam nav mērķa. Jebkuri mēģinājumi zinātniski izskaidrot, kāpēc šajā sarežģītajā mehānismā, ko mēs saucam par cilvēku, ir iebūvēts tik laikietilpīgs un bezjēdzīgs process, ir beigušies ar tukšām hipotēzēm. Muskuļu nogurums ir subjektīvs, tā likvidācijai nav nepieciešams gulēt, daudz labāk ar to tiek galā viena veida aktivitātes nomaiņa ar citu. Vielmaiņas procesiem vai gremošanai miegs neko daudz nepalīdz, drīzāk to var dēvēt par organisma pielāgošanos, lai pārciestu miega periodu. Ir hipotēze par to, ka miegs nepieciešams smadzeņu darbības nodrošināšanai, atmiņas mehānismu uzturēšanai, dienas laikā saņemtās informācijas sakārtošanai. Izklausās izzīsts no pirksta. Nav atrasti pierādījumi, ka tieši miega laikā notiktu neaizvietojami procesi smadzenēs. Gluži pretēji - ir medicīniski fiksēti gadījumi, kad cilvēks ilgstoši neguļ. Ir mērījumi, kas liecina par to, ka regulāras meditācijas spēj veiksmīgi aizvietot miegu. Jā, ikdienā mēs izjūtam spēcīgu diskomfortu, ja nespējam normāli gulēt. Taču problēmas, kas sākas, ilgstoši dzīvojot bez miega, ir organisma reakcija uz jēgas zudumu. Ja nav miega, tad nav jēgas dzīvot, nospriež organisms un saiet dēlī. Bet miegam kā tādam nav atrodams pamatojums un jēga. Miegs pats ir visa jēga. Mēs dzīvojam, lai gulētu. Mēs skrienam, pārdzīvojam, cenšamies, iemīlamies, rokam zemi un rakstām dzejoļus tikai viena vienīga mērķa labā - lai pārnāktu vakarā mājās un aizmigtu. Aizmigtu un redzētu sapņus.
 

Comments

 
[User Picture Icon]
From:[info]laboratorija
Date: 10. Jūnijs 2010 - 00:38
(Link)
Viennozīmīgi.
[User Picture Icon]
From:[info]ulvs
Date: 10. Jūnijs 2010 - 00:46
(Link)
Ļoti jauka pārdoma.

"Izklausās izzīsts no pirksta."

Un prakse? Tiešām neesi nekad ilgāk par divām, trim diennaktīm bijis nomodā? Miega neesamības sekas labi izpaužas sevišķi, kad jāveic kāda funkcija, kas saistīta ar atmiņu, teiksim, mācīšanās sesijas laikā. Cik atceros, vieglāk atcerēties bija tad, kad mācījos savlaicīgi, nevis pēdējā naktī. Lai gan atmiņā palikšana šajā gadījumā varētu būt noveļama uz sistemātiskumu, t.i., nekad neesmu sācis mācīties, piem., 13.00 un aizgājis gulēt veselīgā laikā, bet gan informāciju uzkrājis, mācoties vairākus vakarus pēc kārtas.

Internetā esmu lasījis diezgan daudz par to, ka miega apjomu (un nepieciešamību gulēt) var samazināt, izkārtojot un lēnām pielāgojoties interesantam gulēšānas/negulēšanas ciklam. Par to vairāk šeit: http://dustincurtis.com/sleep.html
[User Picture Icon]
From:[info]dienasgramata
Date: 10. Jūnijs 2010 - 00:52
(Link)
Problēmas, kas sākas ilgstoši dzīvojot bez miega, ir organisma reakcija uz jēgas zudumu. Ja nav miega, tad nav jāegas dzīvot, nospriež organisms un saiet dēlī.
[User Picture Icon]
From:[info]mapet
Date: 10. Jūnijs 2010 - 07:58
(Link)
Problēmas, kas sākas ilgstoši dzīvojot bez ēdiena, ir organisma reakcija uz jēgas zudumu. Ja nav ēdiena, tad nav jāegas dzīvot, nospriež organisms un saiet dēlī.
[User Picture Icon]
From:[info]dienasgramata
Date: 10. Jūnijs 2010 - 16:23
(Link)
No neēšanas vēl neviens nav nomiris
[User Picture Icon]
From:[info]mapet
Date: 10. Jūnijs 2010 - 17:48
(Link)
Tas ir interesants apgalvojums.
[User Picture Icon]
From:[info]casiopea
Date: 10. Jūnijs 2010 - 11:15
(Link)
es tieshám nesaprotu kápeec cilvéki censhas izgudrot neguleeshanas ciklus!
gulét tachu ir pats labákais kas ir :D

Gulét un ést un sekss
[User Picture Icon]
From:[info]ulvs
Date: 10. Jūnijs 2010 - 14:02
(Link)
Jā.
From:[info]fedrs
Date: 10. Jūnijs 2010 - 01:27
(Link)
Miegā var lidot. Bet nomodā tikai nolikties ar ģīmi pret asfatu.
[User Picture Icon]
From:[info]peacemaker
Date: 10. Jūnijs 2010 - 01:30
(Link)
ja tēma patiešām interesē, http://sciencenews.org/view/feature/id/48212/title/The_Science_of_Slumber un http://scienceblogs.com/clock/2006/06/everything_you_always_wanted_t.php ir labi kopsavilkumi par pašlaik puslīdz droši zināmo. tas var noderētu, lai atsauktos uz zinātni.
[User Picture Icon]
From:[info]virginia_rabbit
Date: 10. Jūnijs 2010 - 03:03
(Link)
miegs ir pašpietiekams
From:[info]asiize
Date: 10. Jūnijs 2010 - 08:17
(Link)
Miedziņš sēdi, miedziņš gaida,
Baltu puķu dārziņāi.
/Rūdolfs Blaumanis/
[User Picture Icon]
From:[info]bozena
Date: 10. Jūnijs 2010 - 08:46
(Link)
Man ļoti patīk šamā ideja. Un ļoti patīk gulēt. Lai gan gulēt sanāk maz. No rīta dažkārt mostoties gribu, lai ir vakars un atal varētu gulēt. :)
[User Picture Icon]
From:[info]masha_nje_vasha
Date: 10. Jūnijs 2010 - 09:33
(Link)
tava hipotēze atgādina lēnas krūnas grāmatu Pereat Mundus - tur tieši viens stāsts bija par miegu kā dzīves jēgu. Sen jau lasīju, joprojām nevaru sizmirst :)
[User Picture Icon]
From:[info]az
Date: 10. Jūnijs 2010 - 10:44
(Link)
es tikko visu savu dzīvi sapratu
From:[info]alison
Date: 10. Jūnijs 2010 - 19:23
(Link)
ideja oriģināla
bet
nedaudz pārāk depresīvi. ja augstākā jēga ir miegā, tad kamdēļ jau uzreiz nepārgriezt vēnas/nesarīties tabletes/whatever un neiemigt pa īstam?
[User Picture Icon]
From:[info]dienasgramata
Date: 10. Jūnijs 2010 - 19:30
(Link)
kas tur depreīvs? BTW, īsts miegs ir tikai dzīvam un veselīgam organismam
From:[info]yumbay
Date: 10. Jūnijs 2010 - 22:55
(Link)
Alzo... ja „miegam nav jēgas, nav seku, nav mērķu”, un ja „nav miega, nav jēgas dzīvot”, tad „miegs ir visa jēga”. Visa jēga ir miegs, bet miegam jēgas nav, tātad arī dzīvei jēgas nav. Ja pieņem, ka jēgai eksistē paralēla forma – jēgas (seku un mērķu) izpalikums, tad tā vienādā mērā piemīt gan nomodam, gan miegam (kur abi kopā = dzīve). Oooh, vpzdu, es eju gulēt.

Nepabeigtā dienasgrāmata